Naturalne mydła w kostce w MadamNatura.pl
Ad
Ad
Fashion

Jak wybrać dobre skarpetki sportowe?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dla wielu z nas skarpety to jeden z elementów garderoby, na który raczej nie zwracamy większej uwagi. Dobór najczęściej dla nas będzie polegać na znalezieniu odpowiedniego rozmiaru i koloru, który będzie pasował do konkretnego stylu w jakim będziemy się chcieli ubrać. Jeśli jednak ktoś chce uprawiać sport powinien pamięć, że tam odpowiednie dobranie skarpetek może mieć istotne znaczenie i takie podejście jakie mamy do tych skarpet używanych na co dzień będzie niewłaściwe. Odpowiednie dopasowanie skarpetek może mieć duże znaczenie i wpływać na naszą wydajność w trakcie uprawiania sportu. Dlatego warto poznać charakterystykę tych skarpetek. Dobrze wybrane skarpetki powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości, będą również poprawiać komfort w trakcie uprawiania sportu, ułatwiają aktywność, a mogą także zmniejszyć ryzyko doznania kontuzji. Źle dobrane skarpetki sportowe mogą sprawić, że nie będzie odpowiedniego komfortu w trakcie treningu i nie będzie on efektywny. Warto więc wiedzieć jak takie skarpety wybrać. 

Na co trzeba zwrócić uwagę jeśli chodzi o wybór skarpet?

Oczywiście kluczowa sprawa jeśli chodzi o skarpetki sportowe to oczywiście dbanie o to, by były one wygodne i komfortowe. Jednak nie można tego traktować w taki sposób, że te ciepłe, miękkie i milutkie skarpetki. To nie o to będzie chodziło, jeśli chodzi o komfort ważne jest to, by skarpetki dobrze przepuszczały powietrze, ograniczyły potliwość a także chroniły przed wydzielaniem przykrego zapachu, a do tego można było zachować je w czystości bez większych problemów. Dlatego okazuje się, że to co będzie tutaj kłopotliwe to fakt, że znana i popularna bawełna jest tutaj właściwie na przegranej pozycji. Bawełniane skarpetki będą szybko nasiąkać potem, pojawia się nieprzyjemny zapach, nie będą odprowadzać wilgoci na zewnątrz i jednocześnie to co będzie ważne to, że takie skarpety nie będą wygodne w trakcie uprawiania sportu. Często mają wystające szwy i już po krótkim treningu będą uwierać, powodować mogą podrażnienia. Dlatego jeśli ktoś chce uniknąć problemów powinien zainwestować w dobre skarpetki sportowe. 

Anatomiczna budowa skarpetek 

Kluczowe będzie to, by skarpetki miały anatomiczną budowę, która będzie dopasowana do lewej i prawej stopy. Tradycyjne skarpetki nie mają takiego podziału i są uniwersalne. Natomiast w przypadku skarpet sportowych należy już odpowiednio dopasować je do każdej stopy osobno. Dzięki temu będą one należycie dopasowane i uniknie się nadmiaru materiału w okolicach palców. To zaś pozwoli uniknąć otarć i ucisków. To co będzie istotne to wybranie dobrego materiału na skarpety sportowe, które powinny być przynajmniej częściowo robione z włókien syntetycznych, które nie będą chłonąć wilgoci, odprowadzają ją i dzięki temu komfort się poprawia. Można zdecydować się na nici z jonami srebra, ponieważ dzięki temu będą one miały charakter bakteriobójczy. W ten sposób dodatkowo ograniczy się również wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Warto także zwrócić uwagę na to czy mamy płaskie szwy przy palcach. Zwykłe szwy we wnętrzu skarpety sportowca z uwagi na ciągłe przemieszczanie się stopy będą powodować obtarcia przy palcach. To niestety sprawi, że uprawianie sportu nie będzie komfortowe. 

Wybór odpowiednich skarpet dla sportowca będzie więc faktycznie bardzo istotną kwestią i od tego może zależeć w jakich warunkach sport będzie się uprawiać i czy faktycznie trening będzie na tyle komfortowy, że będzie się go realizować z przyjemnością, chętnie będzie się podchodzić do kolejnych treningowych jednostek.

Author