Naturalne mydła w kostce w MadamNatura.pl
Ad
Ad
Home

Wosk sojowy do świec – jakie ma zalety i jakiego rodzaju świece można z niego wykonać?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wosk sojowy jest coraz popularniejszym materiałem do produkcji świec. Wosk sojowy pozyskiwany jest z ziaren soi, dlatego jest naturalny. Dowiedz się jakie są różnice między woskiem sojowym a parafinowym, oraz jakie świecie można wykonać z tego materiału. 

Jak uzyskiwany jest wosk sojowy?

Wosk sojowy jest wytwarzany z oleju sojowego, który jest pozyskiwany z ziaren soi. Najpierw ziarna soi są miażdżone, po czym olej jest ekstrahowany za pomocą rozpuszczalnika. Olej sojowy jest następnie rafinowany i wybielany. Wosk sojowy jest wytwarzany poprzez uwodornienie oleju, co oznacza dodanie wodoru do cząsteczek oleju. Sprawia to, że wosk sojowy jest twardszy i ma wyższą temperaturę topnienia.

Dlaczego wosk sojowy lepszy niż parafinowy? Porównanie obu opcji

1. Wosk sojowy dłużej się pali

Chociaż czas palenia świecy zależy głównie od jej wysokości i szerokości oraz długości knota, wosk parafinowy zazwyczaj pali się do 50% krócej niż wosk sojowy do świec. Wynika to z gęstej struktury wosku sojowego, który potrzebuje więcej czasu, aby spalić się równomiernie w porównaniu do wosku parafinowego.

2. Wosk sojowy jest tańszy

Według badań rynkowych przeprowadzonych, średni koszt wosku sojowego jest nieco mniejszy niż wosku parafinowego. 

3. Świece sojowe lepiej konserwują w sobie zapach

Wosk sojowy ma dłuższą trwałość zapachu w porównaniu do wosku parafinowego. Wynika to z jego większej gęstości molekularnej, co utrudnia cząsteczkom zapachu wydostanie się z cięższego wosku sojowego.

Woski sojowe znane są również z silniejszego profilu zapachowego. Wynika to z czystszego spalania wosku sojowego w porównaniu do wosku parafinowego. Wosk parafinowy uwalnia do powietrza sadzę i toksyny, które mogą zakłócać zapach, tłumiąc go.

4. Wosk sojowy nie wytwarza sadzy

Świece z wosku sojowego wytwarzają niewiele sadzy lub nie wytwarzają jej wcale przy prawidłowym spalaniu, podczas gdy świece z wosku parafinowego wytwarzają znaczne ilości sadzy. Dlaczego tak się dzieję? Otóż wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia niż parafina. Chłodniejsze spalanie oznacza, że wosk sojowy odparowuje całkowicie, zamiast spalać się warstwami i wytwarzać sadzę. Wysokie temperatury topnienia wosku parafinowego powodują niepełne spalanie.

5. Świece sojowe są przyjazne dla środowiska

Świece sojowe są lepsze dla środowiska i mniej szkodliwe dla zdrowia niż świece parafinowe, ponieważ podczas spalania świec sojowych występuje mniej toksycznych gazów lub nie ma ich wcale.

Dodatkowo wosk sojowy jest bardziej zrównoważony, ponieważ jest wytwarzany z roślin, które nie są wydobywane ani przetwarzane za pomocą chemikaliów. Jest on produkowany z biodegradowalnych i odnawialnych zasobów.  Ale czy to oznacza, że wosk sojowy jest całkowicie bezpieczny? Nie! Nadal istnieją pewne zagrożenia dla zdrowia, takie jak alergie lub problemy z oddychaniem. 

Jakiego rodzaju świece można wykonać z wosku sojowego?

Charakterystyczne właściwości wosku sojowego sprawiają, że idealnie nadaje się on do szerokiej gamy rodzajów świec. Jednak jego niska temperatura topnienia oraz miękka i giętka natura sprawiają, że nadaje się on następujących świec:

  • Świec w pojemnikach: Jest to rodzaj świecy umieszczonej w pojemniku, takim jak słoik, wazon lub puszka. Pojemnik zapobiegnie zdmuchnięciu płomienia, a także zapobiega kapaniu wosku. 
  • Świec wotywnych: Są to małe (około 6 cm wysokości), wolnostojące świece. Są one często używane podczas ceremonii religijnych lub jako element dekoracyjny. 
  • Świeczek typu tealight: Są to małe, okrągłe świeczki (o średnicy około 4 cm i wysokości około 2 cm), które umieszcza się w metalowych, plastikowych lub szklanych podstawkach. Są one zwykle używane jako dekoracja lub do tworzenia atmosfery, ale mogą być również używane do aromaterapii lub do zapewnienia niewielkiej ilości ciepła. 

Wosk sojowy – przykłady

Najbardziej znane woski sojowe to Golden Wax 444, 415 i 464. Różnią się one tym, że mają różne temperatury topnienia i właściwości..

  • Golden Wax 415 nie zawiera żadnych dodatków i jest w 100% czysty. Dzięki nieco wyższej temperaturze topnienia jest w stanie zachować większą ilość zapachu. 
  • Golden Wax 444 Soy Wax to naturalny wosk zawierający dodatek w celu zmniejszenia oszronienia.
  • Golden Wax 464 to naturalny wosk sojowy zawierający dodatek, który zmniejsza oszronienie i zwiększa zapach Jest on przeznaczony do stosowania w świecach w pojemnikach i dobrze łączy się z innymi woskami, takimi jak parafina, luz i wosk mikrokrystaliczny, ale nie z woskiem pszczelim. 
Author