Naturalne mydła w kostce w MadamNatura.pl
Ad
Ad
Beauty

Szampony w kostce

Pinterest LinkedIn Tumblr

Coraz częściej na drogeryjnych półkach widujemy szampony w kostce. Coraz więcej marek wprowadza je do swojej oferty. Naturalne szampony w kostce stają się coraz popularniejsze, ponieważ są zgodne z ideą zero-waste. Są one przeznaczone do tego samego, co zwykłe szampony- do mycia skóry głowy i włosów. Nie należy jednak mylić ich z mydłami do włosów.

Dlaczego warto wybrać szampon w kostce zamiast tego w płynie?

Szampony w kostce dorównują jakościowo klasycznym szamponom w płynie. Oczywiście z obu kategorii są szampony lepsze i gorsze- jak w przypadku każdego produktu. Szampon w kostce dobrze się pieni i dokładnie myje włosy i skórę głowy. Jest on produktem z naturalnym składem- nie zawiera parabenów czy sylikonów. Ponadto szampony w kostce mają to samo ph, co skóra głowy, więc możemy zmyć go jedynie wodą, a nie płukanką. Istnieje wiele rodzajów takich szamponów, więc warto dobrać odpowiedni dla swojego typu włosów. Ich wielką zaletą jest także to, że są wegański i nietestowane na zwierzętach.

Ogromną zaletą szamponów w kostce jest to, że nie generujemy dodatkowych odpadów, ponieważ ich opakowanie jest papierowe. Wybierając go zamiast szamponu w płynie, generujemy jedną plastikową butelkę mniej. Może się to wydawać nic nie znaczącym krokiem, ale dla naszej planety znaczy on dużo. Ponadto szampony w kostce są ekologiczne i zgodne z ideą zero-waste. 

Naturalne szampony w kostce zajmują bardzo mało miejsca. Komfortowym rozwiązaniem jest zabieranie ich w podróż, ponieważ zaoszczędzą sporo miejsca w naszej kosmetyczce. Nie musimy zabierać ze sobą żelu do mycia ciała, ponieważ szampon w kostce może za niego posłużyć.

Szampon w kostce
Szampon do włosów w kostce

Szampon w kostce a mydło do włosów

Często szampon w kostce jest brany za mydło do włosów. W rzeczywistości są to dwa inne produkty. Głównym składnikiem mydeł do włosów są kwasy tłuszczowe, które pochodzą z olejów roślinnych. W ich składzie możemy również znaleźć wyciągi roślinne, glinki i olejki zapachowe. Ich skład jest dość prosty i również przyjazny środowisku. Jednak odczyn ph mydeł do włosów jest mocno zasadowy, więc po użyciu takiego mydła nasze włosy będą matowe, obciążone i sztywne. Aby tego uniknąć, mydło do włosów należy spłukać płukanką octową, co przywróci prawidłowy odczyn ph naszej skóry głowy. W konsekwencji włosy będą piękne i lśniące. Mydła do włosów nie należy stosować zbyt często, ponieważ konsekwencją tego będzie przesuszona skóra głowy i jej podrażnienie. Szampon w kostce działa zupełnie inaczej. Ma on kwaśny odczyn ph, więc nie trzeba spłukiwać go płukanką octową. Jego skład jest naturalny i bezpieczny. Ponadto w jego składzie znajdziemy produkty, które mają korzystny wpływ na włosy np. oleje czy ekstrakty roślinne.

Działanie szamponu w kostce

Szampon w kostce ma działanie oczyszczające tak samo, jak szampon w płynie. W obu rodzajach szamponów znajdują się detergenty myjące, które odpowiadają za działanie oczyszczające. To dzięki nim szampony się pienią. W szamponach w kostce głównie detergentem myjących jest SCI (Sodium Cocoyl Isethionate). Jest to jeden z łagodniejszych detergentów myjących. Jest on korzystny dla naszej planety i biodegradowalny. Nie wysusza on skóry głowy i bardzo się pieni. W szamponach w kostce możemy znaleźć również inne detergenty np. SCS (Sodium Coco Sulfate), Decyl Glucoside (glukozyd decylowy) czy Disodium Lauryl Sulfosuccinate. 

Jak myć włosy szamponem w kostce?

Użycie szamponu w kostce jest prostsze i wygodniejsze niż szamponu w płynie. Istnieją 3 sposoby na używanie szamponów w kostce:

  1. Zmoczenie kostki i spienienie jej w dłoniach, a następnie nałożenie piany na mokre lub wilgotne włosy i skórę głowy
  2. Masowanie kostką wilgotnych włosów i skóry głowy- wystarczy pocierać kostką o naszą głowę. 
  3. Wrzucenie kostki do pojemniczka z wodą i wstrząśnięcie, a następnie nałożenie wody z pianą na skórę głowy i masaż.

Początkowo mycie włosów i skóry głowy szamponem w kostce może być bardziej czasochłonne, ale jest to kwestia wprawy. Z czasem robi się to szybciej i bardziej sprawnie. Po myciu warto zastosować ulubioną odżywkę.

Author